2015 Fashion and Gallery show award winners

 

Past award winners, 2007 – 2015

Jump to
NEWS awards: Fashion | Gallery
Sponsored awards: Fashion | Gallery

NEWS Awards–Fashion

Best of Show: Ruth Buchman ~ “Air, Water and Mist”
1st Time Entrant: Nancy Mulqueen ~ “Trellis”
Judges’ Choice: Norma Smayda ~ “Homage to Anne-Sophie”
People’s Choice: Molly McLaughlin ~ “Flowers Along the Road”
Category Awards
Jackets and Coats
1st ~ Virginia Coolidge ~ “Spaced Warp Jacket”
2nd ~ Deborah Kaplan ~ “Vogue Meets Wenseydale”
Scarves 8S
1st ~ Ruth Buchman ~ “Air, Water and Mist”
2nd ~ Ruth Buchman ~ “Carousel”
Scarves Over 8S
1st ~ K. C. Alexander ~ “Harpswell”
2nd ~ Trudy McBride Otis ~ “Monet’s Rose Path”
Scarves Under 8S
1st ~ Anne Gladczuk Graham ~ “Emerald Shimmer”
2nd ~ Kathryn Price ~ “Flying Tigers”
Shawls 4S: 1st ~ Cathy Russell ~ “Final Piece”
Shawls Over 4S
1st ~ Julia Ludlow-Ortner ~ “Wrapped in Rainbows”
2nd ~ Molly McLaughlin ~ “Flowers Along the Road”
Special Items: 1st ~ Judy Connor Jones ~ “Advent Traditional”
Tunics & Tops
1st ~ Norma Smayda ~ “Indian Spice”
2nd ~ Deborah Kaplan ~ “CMYK meets Loosey Goosey”
Vests
1st ~ Norma Smayda ~ “Homage to Anne-Sophie”
2nd ~ Barbara Levin ~ “Twill Reflections”

Sponsored Awards–Fashion

Complex Weavers: Excellence in Complex Weaving
Sarah Fortin ~ “Wine Country”
Cranberry Country Weavers: Exemplary Use of the Color Red or Cranberry
Lucienne Coifman ~ “Sunset at Ixtapa”
Fiber Art Now: Excellence in Embellishment
Cathy Russell ~ “Final Piece”
Halcyon Yarn: Best Use of Tencel
K. C. Alexander ~ “Harpswell”
Handweavers Guild of America: Outstanding Creativity and Craftsmanship
Norma Smayda ~ “Indian Spice”
Handweavers’ Guild of Connecticut: Jo Parsons Memorial Award for Surface Design
Virginia Coolidge ~ “Spaced Warp Jacket”
Interweave/Handwoven: Best Use of Cotton
Barbara Levin ~ “Twill Reflections”
Just Our Yarn: Best Use of Variegated Yarn
Sarah Fortin ~ “Cactus Garden”
Lunatic Fringe Yarns: Best Use of Color
K. C. Alexander ~ “Harpswell”
Mainely Weavers Study Group: Barbara Hunter Memorial Award for Excellence in Construction by the Weaver
Barbara Levin ~ “Twill Reflections”
Marshfield School of Weaving: Best In Linen
Deborah Kaplan ~ “It’s All in the Linen”
PRO Chemical: Best Use of Hand Dyed Fibers
Carol L. Wooten ~ “Dreams of Santa Fe”
The Fiber Loft: Best Use of Fine Threads
Carol L. Wooten ~ “Ocean Sunrise”
Treenway Silks: Best Use of Silk
Cathy Russell ~ “Final Piece”
Vermont Weaving School: Best Use of Wool
Sarah Fortin ~ “Puzzling Taqueté”
WEBS: Best Use of Bamboo or Tencel
Ruth Buchman ~ “Air, Water and Mist”

NEWS Awards–Gallery

Best of Show: Anita Thompson ~ “The Royal Runner“
1st Time Entrant: Maureen Hoffman ~ “Salsa in the Kitchen“
Judges’ Choice: Brenda Osborn ~ “Sunset on Wilson Cove“
Popular Choice: Brenda Osborn ~ “Sunset on Wilson Cove“
Category Awards
3-D Objects
1st place ~ Lynn Foster ~ “Save the Polar Bears“
2nd place ~ Barbara Morse ~ “Sew Nantucket Basket and pin cushion“
Bags and Accessories
1st place ~ Karin Borden ~ “Night on the Town“
2nd place ~ Karin Borden ~ “ Take Me Shopping “
Blanket & Yardage
1st place ~ K. C. Alexander ~ “Sheared Memories“
2nd place ~ Darcy Topper ~ “Connecticut Kente“
Curtains and Pillows
1st place ~ Kathleen Luchs ~ “Blocks and Bars“
2nd place ~ Anita Thompson ~ “Here Comes the Sun“
Household Objects: 1st place ~ Susan Wright ~ “Krokbragd Footstool“
Rugs
1st place ~ Mary Schwartz ~ “Red Sky“
2nd place ~ Jayne Flanagan ~ “Decades of Jeans“
Tableware
1st place ~ Barbara June Gordon ~ “Forest Fantasy“
2nd place ~ Susan Turner ~ “Tea Time“
Tapestry: 1st place ~ Brenda Osborn ~ “Sunset on Wilson Cove“
Table Runner
1st place ~ Anita Thompson ~ “The Royal Runner“
2nd place ~ Ruth Buchman ~ “Moonlight Sidewalk“
Towels
1st place ~ Maureen Hoffman ~ “Salsa in the Kitchen“
2nd place ~ Susan Morrison ~ “Ode to Mom #3 “
Wall Hanging
1st place ~ Georgia Hadley ~ “Wall Rug #9“
2nd place ~ Georgia Hadley ~ “Wall Rug #11“

Sponsored Awards–Gallery

Anonymous: In Memory of Irene Mulcahy – Best in Overshot by Beginner or Intermediate
Susan Turner ~ “Tea Time”
Lucienne Coifman: Excellence in Rep Weave
Suzanne Jones ~ “First Church”
Complex Weavers: Excellence in Complex Weaving
Barbara June Gordon ~ “Forest Fantasy”
Chris Hammel: Well-Executed Warp or Weft Face or Transparency
Janet Austin ~ “Over Block Island”
Cranberry Country Weavers: Exemplary Use of the Color Cranberry or Red
Sara Fortin ~ “Opalescent Seas”
Halcyon Yarn: 1st Time Entering NEWS
Betty Mitchell ~ “Mirror, Mirror, Who’s the Fairest of All”
Handweavers Guild of America: Outstanding Creativity and Craftsmanship
Anita Thompson ~ “Here Comes the Sun”
Handweavers Guild of Connecticut: Jo Parsons Memorial Award for Historical Inspiration or Reproduction
Anita Thompson ~ “Sea Breeze”
Interweave: Best Use of Handspun or Wool Obtained from Local Sources
K. C. Alexander ~ “Sheared Memories”
Leslie Killeen: Item That Brings a Smile to One’s Face by Warp & Designs
Anne R. Jackson ~ “Menagerie a Trois”
Lexington Weavers Guild: Gulli Kula Memorial Award for Excellence in Tied Unit Weave
Kathleen Luchs ~ “Blocks and Bars”
Marshfield School of Weaving: Best in Linen
Sara Fortin ~ “Peaches Basket”
New Hampshire Weavers Guild: Barbara Hunter Memorial Award for Excellence in Construction by the Weaver
Karin Borden ~ “Take Me Shopping”
Pioneer Valley Weavers: Best Use of Texture
Sara Fortin ~ “Opalescent Seas”
Pioneer Valley Weavers: Barbara Elkins Award for Creativity and Originality in Following the “What Would Happen If …. Trail”
Ruth Buchman ~ “Moonlight Sidewalk”
PRO Chemical: Best Use of Hand Dyed Fibers
Stephanie Morton ~ “Connecticut River #102”
Schacht Spindle Co: Functional Weaving
Susan Wright ~ “Krokbragd Footstool”
Textile Arts Center: Best In Tapestry
Brenda Osborn ~ “Sunset on Wilson Cove”
The Fiber Loft: Excellence In Doubleweave
Ruth Buchman ~ “Moonlight Sidewalk”
The Woolery: Best Off Loom Weaving Techniques
Rebecca Jensen ~ “Chia Sculpture”
Vavstuga: Best Use of Block Weave in Linen
Jane Perkins ~ “Cheery Checks”
Weavers Guild of Boston: In Honor of Dorrie Burton, Gulli Kula, Sandy Kirkpatrick and Anne Seamans “A Joyful Celebration of Weaving”
Mary Schwartz ~ “Red Sky”
Weavers Guild of Rhode Island: Bertha Gray Hayes Memorial Award for Excellence in Overshot
Anita Thompson ~ “The Royal Runner”
WEBS: Rebecca Dea Award for 1st Time Entrant
Brenda Osborn ~ “Sunset on Wilson Cove”
Wednesday Weavers: In Memory of Gulli Kula – Scandinavian Weaving
Georgia Hadley ~ “Wall Rug #9”